Máte-li v ruce stavební projekt nebo změřený prostor pro umístění kuchyně zakreslený na papíře, pak už jen stačí zavolat k nám na showroom a domluvit si první schůzku.

Plánování kuchyně od Casa Moderny

Plánování může začít.

Jakmile dorazíte na sjednanou schůzku na showroom CASA MODERNA, ujme se vás odborný poradce, se kterým si v první řadě prohlédnete vystavené kuchyně. Je dobré podívat se na jednotlivé sestavy včetně skříněk a jejich vnitřního vybavení, které si můžete nejen prohlédnout, ale i vyzkoušet v praxi. Třeba narazíte na něco, o čem jste neměli vůbec tušení a pak zjistíte, že to určitě musíte ve vaší nové kuchyni mít :-).

Poté je vhodné vybrat si model kuchyně, pro který se vaše budoucí kuchyně bude plánovat. V první chvíli nejde ani tak o barvu, ale spíše o typ kuchyně. Rozdílné bude plánování u rustikální kuchyně, kuchyně s úchytky nebo kuchyně úplně bezúchytkové.

Moderní kuchyně v černé barvě s dřevěným dekorem od Casa Moderna
Kuchyně s ostrůvkem v rustikálním stylu od Casa Moderna

Jaké volit výšky skříněk.

Základem je pracovní plocha, která by měla mít optimálně zvolenou výšku s ohledem na vaši postavu. Pokud nejste úplně malého vzrůstu, doporučujeme výšku pracovní plochy volit kolem 90cm. Vyšší jedinci si můžou dovolit pracovní desku umístěnou ještě výše. Je velmi pohodlné, když se nemusíte u vaření ohýbat! Výšku pracovní plochy lze ovlivnit dvěma způsoby, a to výškou spodního soklu nebo výškou korpusu spodních skříněk.

Volba výšky a typu horních skříněk je pak velice individuální záležitost. Je to nejen věc praktičnosti, ale také designu. Ideální je zkombinovat oba aspekty tak, aby byla kuchyně funkční a zároveň se vám líbila. Horní skříňky můžete volit mezi horizontálními s nejrůznějšími typy výklopných mechanismů nebo klasicky otvíravými skříňkami, jejichž horní hrana se dnes často umisťuje až ke stropu.

Jak správně ergonomicky kuchyni uspořádat.

Dispozici kuchyně je vhodné naplánovat tak, abyste se příliš nenaběhali a měli vše po ruce. Je potřeba zachovat dostatečně širokou pracovní plochu především mezi mycím centrem a varnou plochou, protože právě toto je vhodné a praktické místo pro přípravu pokrmů. Tato plocha je ideální alespoň o šířce 1 metr.

Pro uspořádání jednotlivých částí kuchyně existuje následující jednoduchá posloupnost (zprava doleva – pro praváky): „vyndám“ – „položím“ – „umyji“ – „připravím“ – „uvařím“.

Jestliže máte vaření umístěné v ostrůvku, doporučujeme umístit dřez na protější straně tak, aby byl pro vás dostupný na otočení.

Pokud jste v současné kuchyni zvyklí na jiné uspořádání a nechcete se ho vzdát, neostýchejte se ozvat a sdělte nám svá přání. Nová kuchyně bude jen VAŠE a je důležité, abyste se v ní cítili dobře. Rádi poradíme s novými řešeními, ale vaše přání jsou pro nás prioritou.

V další rubrice si řekneme, jaké volit materiály na kuchyň, ať už se jedná o dvířka, pracovní desku nebo obklad stěny, ale také například o materiálech vhodných pro dřez.

Sdílejte

Témata článku